
Молот США проти серпа РФ: чи досягне мети Трамп, погрожуючи Путіну
Трохи туману війни Одразу після заяви президента США Дональда Трампа про те, що він відтерміновує антиросійські “санкції з пекла” на строк до 50 днів, в європейських, та й в українських ЗМІ з’явилося чимало ейфоричних настроїв. Заговорили навіть про розворот американської політики щодо України. Втім, при глибшому аналізі ситуації, все стало виглядати трохи не так “рожево” оптимістично. “На мій погляд, рамки занадто розмиті, а рішення, як видається тут, недостатньо чітко сформульовано. Очевидно, що цей 50-денний термін дуже довгий. Путін та Трамп розмовляли телефоном на початку липня. Тепер… Трамп оголошує про свій удар санкціями, “молотом”, але він дає Путіну 50 днів. У сумі це становить 60 днів ((літній наступ РФ – ред.)), і, як ми знаємо з розмови Путіна та Трампа, Путін сказав Трампу, що ескалюватиме ситуацію протягом наступних 60 днів”, – зауважив австрійський військовий історик, викладач військової академії у Вінер-Нойштадті, полковник Маркус Райснер в інтерв‘ю DW. При цьому експерт погоджується з думкою, що Трамп фактично дає Путіну дозвіл на ескалацію в Україні. За його словами, такого висновку можна дійти, якщо уважно послухати Трампа.
По-перше, він обіцяв постачання лише оборонних систем озброєння. Що стосується систем наступального озброєння – тут не було жодного рішення, лише зауваження, що він розгляне це питання.
Але цей 50-денний період дуже довгий; тут може статися багато. З точки зору Росії, це включатиме як мінімум три-п’ять потужних авіаударів, можливо, навіть із більшою частотою, ніж ми бачили останніми днями, – додає Райснер.
При цьому у заяві Трампа була певна двозначність: 17 обіцяних Україні систем ППО Patriot – це означало 17 батарей Patriot, чи 17 пускових установок? Лише згодом військові експерти роз’яснили, що малося на увазі, скоріше всього, 3-4 комплекси, тобто 17 пускових.
І найголовніше – це оборонне озброєння, що допомагає Україні захищатись від відповідних стратегічних повітряних атак з використанням безпілотників, ракет та реактивних снарядів, уточнив він.
Однак виникає питання і про наступальні системи, такі як додаткові крилаті ракети або ракети класу “земля-земля”. Україна також повинна мати можливість чинити відповідний тиск принаймні на своїй території, окупованій Росією. Це можливо лише за наявності досить точних та далекобійних систем зброї.
Втім далеко не все залежить тут від США: останніми роками Україні вдалося вибиратися і з безнадійних ситуацій, визнає Райснер.
Але, за його словами, постачання систем озброєння, звичайно, були важливим фактором – насамперед, надання розвідувальних даних. Але слід чітко розуміти, що окремі системи озброєння також можуть чинити величезний тиск на російську сторону: наприклад, крилаті ракети великої дальності, котрих так потребує наша країна, аби захиститися від агресивної Росії.
Але що ж, Трамп вирішив тиснути на Росію, а Путін – не піддаватися цьому тиску. І роллю “турбонадува” посередин цього строку стала вкрай різка заява сенатора Ліндсі Грема, котрий спрацював “голосом Трампа”.