
Не останній рекорд? У Росії все більше дронів
Росія вкотре оновила рекорд за кількістю дронів, якими атакувала Україну в одній атаці. В ніч на 9 липня їх було 728. 7 червня по Україні було запущено 440 дронів, 4 липня — 539 дронів. Тенденція очевидна. За даними західної преси, вже восени Росія доведе кількість дронів в одній атаці до 1000.
Наращують виробництво
На початку червня військова розвідка України оцінювала щомісячне виробництво в Росії дронів-камікадзе типу Герань (Shahed-136) приблизно в 2700 одиниць, а дронів-приманок типу Гербера/Пародія — в 2500. Тобто в середньому по 175 на добу.
Вже до осені Росія зможе регулярно запускати понад 1000 безпілотників за раз. До такого висновку дійшли військові аналітики, констатувавши, що російський ВПК продовжує нарощувати темпи виробництва ракет, дронів та іншої зброї, пише The New York Times.
Виробнича база росіян сконцентрована в Татарстані. Основне виробництво розгорнуто в особливій економічній зоні Алабуга в Єлабузі, приблизно в 1,200 км від кордону з Україною. Попередній аналіз супутникових знімків NV виявив будівництво нових житлових зон для персоналу на виробничому комплексі в Єлабузі. Супутникові знімки від 9 липня, до яких отримав доступ NV, підтверджують, що росіяни будують не тільки гуртожитки для працівників, а й новий корпус підприємства, де будуть вироблятися дрони або їх комплектуючі.
Росіяни нарощують потужності зі значним прискоренням. Одна з нових виробничих зон в квітні 2025 року була побудована орієнтовно лише на 50%, зараз будівля виглядає зовні завершеною. Також у роботі ще один ділянка, де мають розміститися нові виробничі цехи проєкту Синергія. Зараз на території виробничого комплексу вже є два цехи проєкту Синергія, які безпосередньо залучені в збірку ударних БПЛА.
З початку повномасштабного вторгнення до літа 2025 року на території Єлабузі було побудовано не менше восьми великих виробничих цехів, не рахуючи будівництво зон для проживання персоналу. Ще один цех будується прямо зараз, а на сусідній ділянці з’являється ще одна зона під забудову, проте її призначення поки невідоме.
Китай допомагає
За даними української розвідки, у Шахедах частка електронних комплектуючих виробництва КНР зросла до 60−65%. На другому місці знаходяться комплектуючі США, а на третьому — швейцарська електроніка.
Також на шахедах російського виробництва здійснюється заміна антен супутникової навігаційної системи на більш стійкі до засобів РЕБ і з більшою кількістю антенних елементів. Замість чотирьох і восьми фіксується установка 12 і 16 елементів.
“Одна з новинок — використання в складі БПЛА 3G-модемів, які в Telegram-боті надають інформацію про своє місцезнаходження і телеметрію для того, щоб ворог міг аналізувати розміщення наших систем РЕБ і систем протиповітряної оборони”, — розповів представник ГУР.
За його словами, розширюється і номенклатура бойових частин, зокрема, зафіксовано застосування шахедів із системою скидання касетних елементів уповільненої дії.
“Зафіксовані заходи з підвищення класу вологостійкості ударних БПЛА для їх ефективного застосування в складних погодних умовах. А також зафіксовано випробування версії ударного БПЛА Герань-3 з реактивним двигуном”, — додали в розвідці.
Виклик для ППО
Питання організації ефективного протидії масованим нальотам російських БПЛА стоїть перед українською ППО гостро. Серед проблем — нестача зенітно-ракетних комплексів малої і надмалої дальності, а також ракет до них; висока вартість цих ракет; неукомплектованість мобільних вогневих груп потужними засобами вогневого ураження; повільне впровадження в війська інших засобів відбиття повітряних атак, таких як дрони-перехоплювачі та легка турбогвинтова авіація.
Раніше домінуючу роль у знищенні Shahed-136 відігравали мобільні вогневі групи. Максимально дешеве рішення для перехоплення дрона-камікадзе, якщо порівнювати з застосуванням зенітних керованих ракет за 30−50 тисяч доларів кожна. Але в процесі вдосконалення тактики застосування Shahed-136 росіяни знайшли протидію українському рішенню – висота запуску дронів і нова модифікація Shahed-238 (Герань-3), що розвиває швидкість до 600 км/год. Новий дрон за швидкістю втричі перевищує швидкість гвинтових аналогів.
“Росіяни за місяць у 1,6 раза збільшили кількість засобів повітряного спрямування — ракет і дронів, випущених по території України. Водночас Силами оборони України уражено близько 4 тисяч цілей”, — заявив головнокомандувач ЗСУ.
Він відзначив, що одним із пріоритетів України є зміцнення і підвищення ефективності системи ППО.